About The Tox
- Strong Corporate experience in social media connections and driving influencer marketing - First to market in the lymphatic drainage service category - only franchise in system! - Not a typical massage - The Tox technique provides a full body work service that not only feels good but has health advantages and aesthetic results - Turn-key social media influencer marketing
The Tox is a personal wellness service that focuses on lymphatic and digestive body sculpting. Our service has created a movement in the wellness industry and replaced the normal feel-good massage. We are the leaders in lymphatic drainage services, focusing on influencer marketing to drive revenue. We do not normally employ massage therapists as **this is not a massage treatment.** Treatments are typically performed by a licensed esthetician. The Tox Technique is a unique blend of body work that heals your body from the inside out. We are the only brand of our kind: dedicated to lymphatic health. Our expert proprietary techniques work directly with your lymphatic and digestive system to detoxify the body and mind. The Tox delivers quantifiable, proven treatments that can help with water retention, remove excess toxins, manage bloating, and sculpt the body - all in an upscale spa environment designed for client comfort.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 8% |
| Total investment | $258K - $448K |
| Liquid capital required | $200K |
| Net worth requirement | $450K |
| Year founded | 2019 |
| Year began franchising | 2021 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
