About TITLE Boxing Club
- Hot concept - Group fitness is king - Owner operator or semi-absentee model - Multiple revenue streams
Trainer led, premium, group fitness concept Membership based model with residual/recurring revenue Multiple revenue streams -Memberships, Personal Training and retail Hot concept - fast growing There are many reasons to join the TITLE Boxing Club Franchise family. We began in 2008 as a solid team and transformed into an award winning franchise with the goal of making your ownership experience a great one. We are one of the fastest growing franchises on the market (#9 on Entrepreneur Magazine Top New Franchise 2014) with over 400 franchises sold nationwide. TITLE Boxing Club provides an amazing atmosphere and fitness environment for all its members. Members often say, “This is hands down the best workout I have ever had.”
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 7.5% |
| Total investment | $368K - $665K |
| Liquid capital required | $150K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 2008 |
| Year began franchising | 2009 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
