About Total Row Fitness
- Huge opportunity for growth, rowing is just starting to get a foothold in the $600 million fitness industry - Rowing is accessible to an older clientele so is open to the huge, and underserved, baby boomer market - Rowing is the perfect exercise - works 90% of your body in every stroke with no impact to knees
Total Row offers a chance to join one of the fastest growing sectors of the fitness industry (currently valued at more than $600 million)! Total Row takes a professional platform and combines it with a community-first approach, providing a unique fitness experience and concept. Don’t miss these early-mover advantages! Total Row has the lowest barrier to entry of any rowing franchise! The operating structure is based on a low fixed cost structure that provides a flexible and scalable model. All good businesses allow for profitable growth, and Total Row is no different! We have an affordable, low fixed-cost structure. This means that our model is easy to get started, with growth benefiting your bottom line! We provide you with our years of experience as real Total Row owners, where we’ve taught thousands of crew members. We also provide a full suite of classes, training manuals, and tips. However, we want you to bring your own personality and background into Total Row – our flexible model will combine your expertise and vision with ours, to create the personal business you’ve always desired!
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $30K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $84K - $170K |
| Liquid capital required | $30K |
| Net worth requirement | $100K |
| Year founded | 2016 |
| Year began franchising | 2019 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
