Overview
About True Install
- First and only installation concept in the sign & print industry - Low investment, fast ramp-up B2B - Part of the Alliance Franchise Brands family of brands consisting of Allegra Marketing Print Mail, Image360, RSVP Direct Mail Advertising, True Install
True Install provides installation services for signs, graphics, displays and artwork for businesses and customers across all industries. We’re passionate about bringing a client’s message to the world and helping their visual solutions come to life. Our professionalism, attention to detail and commitment to quality service underpin our goal to be the first choice for sign installation projects both large and small.
Who it fits
Ideal candidate
- Enjoys interacting in the community
- Problem-solver with good communication skills
- Some comfort-level with tools of the tradehoweverno industry experience required
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $45K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $113K - $447K |
| Liquid capital required | $75K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2020 |
| Year began franchising | 2023 |
| Business model | B2B |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailableOhio, Pennsylvania, California, Massachusetts, Georgia, New York, Missouri, Colorado, Louisiana, Florida, Minnesota, Nevada, New Jersey
UnavailableIndiana, Virginia, Texas, North Carolina, Arizona
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare
