About Two Maids
- 60-70% of revenue is reoccurring with majority of customers utilizing the service once every two weeks. - No nights or weekends required. Business hours are 8-5, Monday-Friday. - No accounts receivable; all revenues are received at time of service. - No capital investment requirements as business grows.
Two Maids has used nearly 20 years of experience to create a business model that utilizes a unique sales & marketing strategy to dominate a local market quickly. Our brand eliminates all forms of traditional advertising to generate at least 2K qualified leads per year. With a total investment of less than $150K, the typical franchise generates positive cash flow within the first 12 months of operation. Owner-operator and semi-absentee investment options available. Two Maids is basically a technology company that just happens to clean homes: - Unique selling tool that allows customer feedback to determine employee wages - Targeted digital marketing strategy that generates an industry-leading ROI - Disruptive business model that introduces the on-demand economy to a static industry
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | 7%-4% |
| Total investment | $85K - $125K |
| Liquid capital required | $25K |
| Net worth requirement | $200K |
| Year founded | 2003 |
| Year began franchising | 2013 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
