About UNITS Moving and Portable Storage
- High upside income potential unparalleled with most franchise models - A very high level investment opportunity and not necessarily one to "replace an immediate paycheck" - An extremely simple business model with great ROI
UNITS is one of the largest moving & portable storage companies in the US. UNITS provides both short and long-term moving and storage both on and off site with convenient moving capabilities and the most secure storage container in the industry. We focus on customer needs at the local level, rather than a national call center so we provide unparalleled customer service in our industry. The $41 billion moving and storage industry is growing at a rapid pace, and is one of the most recession and technology resilient industries available. Established in 2004, American-owned and operated UNITS® has earned a reputation for providing competitively priced services and excellent personal customer service focused on relationship building. UNITS national network services over 500 cities in North America and offers clean, climate controlled, and conveniently located sales and storage facilities. UNITS® directly competes in the portable storage and moving industry that covers four very large industries: Self-Storage, On-Site Storage, Self-Service Moving and Inter-Franchise Moves (Long Distance). These industries represent over $42 Billion in estimated revenue! Our franchisees will benefit from our Proven Management Team and Flexible Franchise Models while providing their customers with High Quality storage units for the Best Price! UNITS® provides all of their clients with the necessary materials and equipment to better help make moving and storage efficient and stress-free.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $56K |
| Royalty | 8% |
| Total investment | $733K - $1.3M |
| Liquid capital required | $300K |
| Net worth requirement | $1.5M |
| Year founded | 2004 |
| Year began franchising | 2007 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
