About Venture X
- Absentee Ownership. - One of the first brands in co-working space industry. - Low overhead and recurring revenue structure.
Venture X franchisees provide the modern work space and members buy private memberships, giving them access to open areas or private offices, whichever they prefer. Many business models today are built on this collaborative model including transportation and vacation destination sharing. Venture X is at the forefront of this growing trend. Venture X's unique combination of open space mixed with higher revenue private offices allows for higher income opportunities. Additional revenue can be generated from event hosting to further increase the bottom line of each location. By 2020, The Bureau of Labor Statistics estimates 65 million Americans will be freelancers, temps, independent contractors or entrepreneurs, making up a full 40% of the workforce. Backed by the support of franchising giant, United Franchise Group, we are dedicated to the success of each Venture X franchisee. There are systems in place to provide world-class training, operations and marketing support. Our professional staff will provide comprehensive training, market launch expertise and ongoing collaboration and assistance, ensuring that your location gets the attention it deserves to get off the ground and grow successfully.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $80K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $380K - $3.6M |
| Liquid capital required | $250K |
| Net worth requirement | $1.0M |
| Year founded | 2012 |
| Year began franchising | 2016 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
