About WaveMAX Laundry
- The industry has no brand, no business sophistication and massive turn over from operator to operator. - This is the perfect absentee business. 10 hours/wk to operate
Since 2012 WaveMAX Coin Laundry based in Jacksonville FL has focused its business model on developing the prototypical market & store that can scale and sustain a national chain of coin only laundromats. The perfect absentee business! As cliche as it is location, location, location is obviously number one. We have developed our own proprietary approach to discerning the best possible real estate play for our locations. It includes: Right Site (Understand Demographics and Competition in the area) + Right Size (Best size store based on Demographics and Competition) + Right Mix (Best mix of Equipment for the Site) = Maximum Profits (Keep all costs under control for maximum profits)
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $55K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $1.0M - $1.5M |
| Liquid capital required | $400K |
| Net worth requirement | $700K |
| Year founded | 2012 |
| Year began franchising | 2016 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
