About Whole Property Management
- Quick growing market segment - Part of Loyalty Brands founded by John Hewitt - Unique system producing unusually high margins and low overhead
Whole Property Management is a modern, tech-enabled property management franchise. We provide a full suite of tools for managing residential rental properties while helping franchisees build scalable, home-based businesses with recurring revenue. - Low Capital Investment. No expensive equipment to purchase or maintain. You need a laptop, cell phone, and a home office. - Monthly Recurring Revenue. Once you sign on a “door”, you are very likely to have that monthly revenue for 7-10+ years. - No Location Lease to Sign. Start with a low-cost UPS Store mailbox (for a business address) and a home office; at scale only a small shared office space is needed for equipment storage – employees work mostly from home. - Hybrid Labor Model. We teach you how to use US-based labor for on-site work while using offshore labor for the rest, resulting in tremendous savings. - Tech-Focused. We use proven technology like self-tour platforms and tenant-performed inspection apps to save you - Training and Support. Excellent training and ongoing support at our corporate office provides comprehensive training on daily operations, platforms & technology, sales & marketing, recruitment of staff, and administrative functions needed to be highly profitable.
FDD facts
| Initial franchise fee | $35K |
| Royalty | 5% + 2% |
| Total investment | $45K - $65K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $100K |
| Year founded | 2015 |
| Year began franchising | 2025 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
