About Window Genie
- Executive Ownership Model - Family-Friendly Schedules - High Potential Margins - 130 franchise locations in the U.S. - 30M+ total services performed - 145 U.S. markets in service and counting - Plenty of white space and room to grow - Low overhead, no initial office space required - Cash business, limited receivables - Model designed to encourage customer loyalty - A service for every season & bundling potential
WE ARE NEIGHBORLY. Neighborly is the world's largest parent company of **more than 5,500 franchises** in 9 countries! Visit Neighborly: [Premier Home Services Franchise Opportunities | Neighborly](https://franchise.neighborly.com) For more than 25 years, Window Genie has been the sole leader in the national, residentially focused window cleaning market. Built on a powerful culture and a proven, professional system, Window Genie does more than clean windows – we build winning businesses. Window cleaning is an often-overlooked niche in the $51-billion-a-year cleaning industry. Cleaning is one of the highest-rated segments in the franchise industry, and cleaning-related franchises are highly sought after because they are low-investment, have high customer demand, do well in all types of economic conditions and have a solid track record of success. Window cleaning, window tinting, gutter cleaning, and pressure washing offer a significant advantage over other types of cleaning businesses, since they require fewer employees. Window cleaning doesn’t require special skills or experience — anyone with great people skills, a strong work ethic and a desire to succeed has the opportunity to build a successful and profitable business with a Window Genie franchise.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $40K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $126K - $300K |
| Liquid capital required | $75K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 1994 |
| Year began franchising | 1999 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
