About Worried Bird Window Washing
- High Margin - Scalable - Work from Home
Worried Bird is a unique mobile, subscription based, asset heavy, high margin home service franchise serving residential and commercial clients from a proprietary, patent pending Gig Rig. Our year round services include window cleaning, window screens, pressure washing, holiday lighting & rain gutter cleaning. Whether owner operated or owner managed Worried Bird's "operator first" method of execution from proprietary, patent pending Gig Rigs makes Worried Bird ownership easily scalable and highly efficient right from the ground in a recession resistant industry that's been around for over 100 years. Customers, using our proprietary software, instantly get a pricing online, then subscribe as members that provide long lasting, recurring revenue for years to come.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $45K |
| Royalty | 9% |
| Total investment | $94K - $146K |
| Liquid capital required | $40K |
| Net worth requirement | $50K |
| Year founded | 2013 |
| Year began franchising | 2020 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
