About Your Choice Senior Care
- Only caregiving service that offers new caregivers introductions in the clients home - Clients & Families have direct access to caregiver & franchisee - Franchisee is personally involved in the care plan development & placement of caregivers
Your Choice Senior Care's guiding philosophy is that our clients have earned the right to make choices for their care that will allow them to live at home comfortably & safely. We are devoted & completely focused on delivering a premier in- home care service experience to our clients. We provide a client- centered approach, to enable seniors to lead dignified and independent lives in the comfort & safety of their own homes. Your Choice Senior Care structures its entire operations around our owners and local hands- on approach to ensure the highest standards of care for our clients. We strive to be viewed as a trusted & devoted in-home care provider in all of the communities we serve.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $45K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $87K - $135K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $50K |
| Year founded | 2010 |
| Year began franchising | 2020 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
